Kohta mennään!


Kaikki Klubin kolme joukkuetta ovat valmiina sarjakauden alkamiseen. Korian Klubin kolme kilpajoukkuetta aloittavat kaikki kautensa syys-lokakuun taitteessa. Ensimmäisenä vauhtiin pääsee 4-divisoonassa pelaavat Klubi II, joka isännöi turnausta Kuusankoskella lauantaina 19. syyskuuta. Klubi III:n kausi 5-divisioonassa starttaa viikkoa myöhemmin sunnuntaina 27. syyskuuta. Seuran edustusjoukkue Klubi aloittaa oman kautensa 2-divisioonassa perjantaina 2. lokakuuta vierasottelulla Mikkelin Hatsinaa vastaan. Kesän aikana kaikissa joukkueissa on tapahtunut pelaajaliikehdintää. Eniten uudistui edustusjoukkue, josta lähti seitsemän pelaajaa. Tulijapuolella on yhteensä 10 pelaajaa, joista osa nousee mukaan Klubin II-joukkueesta. ­– Joukkueita rakennettiin eri lähestymiskulmalla kuin aiemmin. Emme soitelleet ympäri Kymenlaaksoa ja paikalliskilpailijoita, vaan olimme melko passiivisia ja odotimme kontakteja ulkopuolelta, että ketkä haluavat tänne ilman houkuttelua, avaa Klubin general manager Matti Lindholm. – Nyt kasassa on joukkueet, jotka eivät ole ehkä niin nimivahvoja, mutta sitäkin sitoutuneempia ja nälkäisempiä menestymään nimenomaan Klubissa. Liikehdintää on tapahtunut myös seuran sisällä joukkueesta toiseen. Esimerkiksi II-joukkueen kantavat voimat Ville Juntunen ja Lauri Niemi saavat ansaitsemansa näyttöpaikan edustusjoukkueessa. Myös yhden kauden kakkosjoukkueessa jäähdytellyt Eero Sorvo palaa takaisin ykkösmiehistöön. – Pelaajia liikkuu joukkueiden välillä myös varmasti kauden aikana. Muutama viime kauden pelaaja vielä miettii salibandyuran jatkamista, eli vanhoja tuttuja vahvistuksia voi tulla mukaan vielä kauden edetessä. Viime kaudella Klubissa pelannut puolustaja Jarkko Aallonen siirtyi yhteistyösopimuksen myötä Torin riveihin. ­– Myös yhteistyö Loviisan Torin kanssa tuo kokonaisuuteen oman mausteensa. Pelaajaliikehdintä hakee nyt ensimmäisellä kaudella varmaankin vielä muotoaan, mutta toivottavasti saisimme Jaken ainakin johonkin peliin takaisin keltamustiin. Klubi #1 Janne Roivas, mv (välivuosi) #4 Juho Rantala #6 Antti Ijäs (Taipalsaaren Kisa)

#7 Ville Ala-Outinen #13 Simo Katajisto (välivuosi) #16 Arttu Ahola #21 Severi Porevesi #26 Elias Pasi #28 Lauri Niemi (Klubi II) #45 Mikko Heiskanen (välivuosi) #71 Atte Sorvo #89 Tuukka Aaltonen #91 Ville Juntunen (Klubi II) #99 Eero Sorvo (Klubi II) ## Aleksi Saurila (Kouvolan Sudet) ## Jere Lehmonen (Suolahden Urho) ## Sakari Mikkola, mv (Kouvolan Sudet) ## Lukas Alongi (Helsingin EräViikingit) Klubi II

#3 Tommi Manninen #27 Mika Järvelä #29 Sami Kuparinen #35 Juha Pasonen, mv #44 Matti Lindholm #46 Kauri Pessala #47 Simo Kola (Klubi III) #53 Tuomas Hanninen (Klubi III) #54 Sami Hyttinen (Klubi III) #55 Mikael Puronen #57 Simo Mäkelä #64 Sami Kiiski #75 Janne Laitinen (Klubi III) #87 Kimmo Pöntinen #96 Jasse Vainio ## Esa Kekäläinen (välivuosi) Klubi III #1 Vesa Kohtaniemi #23 Iiro Vitikainen #24 Ville Räty #30 Sakari Pohjonen #31 Tomi Kotiranta #35 Isto Kauppinen #42 Teemu Lehtinen #43 Atte Hölttä #61 Tuomas Suppala #65 Leevi Piipponen #73 Emppu Säyriö #77 Roni Ojala ## Niklas Tamper (välivuosi) ## Saku Kaarna (välivuosi) ## Henrik Lagerström (KDSB) ## Matias Lagerström (KDSB) ## Topi Lindström (Kouvolan Sudet)

0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki