Koria-Roll herää henkiin elokuussa!Korian Klubi ja Kouvolan KooKoo järjestävät elokuussa kaksipäiväisen festivaalin. Perinteinen Koria-Roll herää henkiin 12 vuoden tauon jälkeen Korian Kallioniemessä 14.-15. elokuuta 2020. Kaksipäiväisen festivaalin järjestävät yhteistyössä salibandyseura Korian Klubi ja Liiga-joukkue Kouvolan KooKoo. – Koria Rollilla on vahvat perinteet, jotka on kunnia herättää eloon ja tuoda 2020-luvulle, kommentoi Korian Klubin puheenjohtaja Matti Lindholm. Koria Rollin lavalle nousevat muun muassa Elastinen, Anssi Kela, Uniklubi, Teflon Brothers, Maustetytöt ja Gasellit. Kaksipäiväisen tapahtuman lipunmyynti käynnistyi maanantaina Ticketmasterin kanavissa. – Suomalainen musiikki ja festarikulttuuri voivat paremmin kuin koskaan. Kouvolassa on silti ollut tällä saralla tyhjää. Ei ole enää. – Koria Rollin tämänvuotinen kattaus on sekoitus erilaista musiikkia, kuten Rolleissa on perinteisestikin ollut. Voidaan hyvällä omallatunnolla puhua Kaakkois-Suomen kovimmista kesäjuhlista. Yhden päivän festarilippu maksaa heinäkuun loppuun saakka 39 euroa ja elokuun alusta alkaen 49 euroa. Kaksipäiväiset liput maksavat heinäkuun loppuun asti 69 euroa ja siitä eteenpäin 79 euroa. Ruokailun ja muita etuja sisältävien VIP-lippujen hinta on elokuuhun saakka 109 euroa ja viimeiset kaksi viikkoa 119 euroa. Koria Roll järjestettiin virtaavan Kymijoen äärellä ensimmäisen kerran jo 1970-luvulla. Festivaalin toinen tuleminen nähtiin vuosina 1994–2008 ja nyt vuorossa on kolmas näytös. Koria Rollissa ovat takavuosina esiintyneet esimerkiksi Nightwish, Darude ja The Rasmus. – Saimme edellisiltä järjestäjiltä luvan brändin käyttöön ja paljon hyvää taustatietoa ja tukea. Kaikki ovat vain innoissaan siitä, että tuomme vanhan festarin tähän päivään. Koria Rollin uuden tulemisen järjestää salibandyseura Korian Klubi yhteistyössä Kouvolan KooKoon kanssa. – Klubi oli valmistellut Koria-Rollia jo pitkälle, joten oli helppoa ja luontevaa lähteä mukaan projektiin. Rollilla on pitkät perinteet aina 1970-luvulle saakka ja saamme varmasti luotua siitä kesälle hienon tapahtuman, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa sanoo. – Meistä on hienoa päästä tekemään yhteistyötä toisen aktiivisen seuran kanssa, ja kenties syventämään yhteistyötä tulevaisuudessa. Koria-Roll 2020 (K18) järjestetään Kouvolan Korialla, Kallionniemen tanssilavalla 14.-15. elokuuta 2020. Pääsyliput tapahtumaan myy Ticketmaster. Koria-Rollin järjestävät yhteistyössä salibandyseura Korian Klubi ja Kouvolan KooKoo.

0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki