Kotikentältä upea avausvoitto!Klubi saalisti historiansa ensimmäisen päänahan II-divisioonassa Kosken Dynamon kustannuksella.

Korian Klubi pelasi II-divisioonan ensimmäisen kotiottelunsa perjantaina 154 katsojan silmien edessä. Historiallinen kotiavaus toi plakkariin myös historiallisen avausvoiton: Kosken Dynamo kaatui keltapaitojen käsittelyssä Manskarilla lukemin 6–3 (2–0, 2–1, 2–2).

– Tämä oli selvästi paras pelimme tähän asti, tiivisti Klubin vt. päävalmentaja Niko Myllynen.

– Koko joukkue syttyi kotikaukalosta ja pelasi peräänkuulutetulla asenteella ja tasolla. Kaksi ensimmäistä peliä olivat vaisuhkoja, mutta tänään homma toimi.

Klubi aloitti Manskarilla väkevästi, kun hyökkääjäksi siirretty Atte Sorvo vei kotijoukkueen 1–0-johtoon heti toisella peliminuutilla Mauno Meiserin syötöstä. Tuukka Aaltonen lisäsi kotijohtoa Joona Hytin upeasta lättysyötöstä vielä ennen avauserän puoliväliä.

Toisessa erässä Dynamo kavensi ensin kahteen–yhteen, mutta kotijoukkue kuittasi salamana Mikko Vainion ensimmäisellä Klubi-osumalla.

Kauden ensimmäisen ottelunsa pelannut Eero Valojää onnistui vielä ennen toista erätaukoa ja Klubi pääsikin toiselle erätauolle 4–1-johdossa. Valojään maaliin syöttöpisteen sai Severi Porevesi.

– Atte Sorvon siirto takaisin hyökkääjän tontille oli onnistunut, vaikka hyvinhän hän myös puolustajana pelasi ensimmäisissä peleissä. Nyt saimme vaarallisia tilanteita kolmen kentän rintamalla läpi ottelun.

Dynamo kiri päätöserän alussa jo 4–3-lukemiin, mutta Ville Ala-Outisen 5–3-maali kahta ja puolta minuuttia ennen ottelun päätöstä ratkaisi pelin Klubille. Tuukka Aaltonen kaunisteli loppulukemia vielä tyhjään rysään.

Maalivahti Markus Pönkä oli tuttuun tapaan maalillaan loistava ja napsi yhteensä 25 torjuntaa.

– Voitto oli totta kai tärkeä, jottei siitä ehtinyt tulla apinaa hartioille. Onnistuimme tänään laajalla rintamalla. Joukkueen pelisuoritus oli viimeinkin seuran puheiden tasolla.

Klubin kausi jatkuu ensi viikolla vierasottelulla Löysätempoa vastaan. Seuraava kotimatsi onkin odotettu Kouvolan Derby Susia vastaan – suuntaa siis Manskarille lauantaina 3. marraskuuta kello 17!

0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki